Z jakiego sprzętu korzystają profesjonalni DJ-e?

Organizując imprezy okolicznościowe takie jak wesela, urodziny, studniówki, często korzystamy z usług DJ-a. To wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów zapewnienia oprawy muzycznej ważnym dla nas wydarzeniom. Skąd niezmienna popularność tego rodzaju usług? Profesjonalny DJ dba o jakość nagłośnienia oraz muzykę, jaką funduje uczestnikom przyjęcia. Dziś zakres jego usług jest dość szeroki.

Muzyka to ważny element każdego spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jej ranga rośnie wraz z rangą imprezy organizowanej dla znajomych, współpracowników czy najbliższej rodziny. Małe kameralne przyjęcia, jak i spotkania na setkę gości, bez muzyki nie są już tak atrakcyjne i nie pozwolą się zrelaksować uczestnikom. Dzisiaj wciąż najczęściej decydujemy się zaprosić DJ-a, który odpowiedzialny jest za warstwę artystyczną imprezy: od rodzaju muzyki, po sprzęty oraz nagłośnienie.

DJ na imprezie to gwarancja nieprzerwanej muzyki

Podejmując decyzję dotyczącą tego kto ma zapewnić muzykę na imprezie często wahamy się między zespołem a DJ-em. Jednak profesjonalny zespół muzyczny, wiąże się z innym rozplanowaniem uroczystości, gdzie należy choćby uwzględnić przerwę dla muzyków, którzy nie dadzą rady grać kilka godzin bez przerwy. Tymczasem profesjonalny DJ nie dość, że może pełnić również funkcję konferansjera, prowadzić gry i zabawy grupowe, to gwarantuje on nieprzerwaną muzykę przez cały czas trwania przyjęcia. Może oczywiście wprowadzać chwilę ciszy na toast, przemowę czy inny ważny moment, ale nawet gdy potrzebuje chwilę przerwy to i tak używany przez niego sprzęty sprawia, że cieszymy się muzyką na każdym etapie imprezy. To, co w pierwszym skojarzeniu przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o takiej osobie to miksowanie muzyki. Na tym polega cały urok tego rodzaju usługi, gdzie wykorzystując profesjonalne miksery muzyczne, możemy łączyć stare utwory z nowymi lub nadawać im ciekawego charakteru. Mają one zazwyczaj dwa lub cztery kanały, aby łączyć kilka źródeł dźwięku, a za pomocą suwaków i pokręteł można dodawać efekty specjalne np. pogłos czy echo. Cyfrowy odtwarzacz CD lub tradycyjny gramofon stanowią uzupełnienie bardziej rozbudowanego zestawu umożliwiającego uzyskanie jeszcze bardziej spektakularnych efektów. Skreczowanie czy zmiana wysokości dźwięku nadaje innego wydźwięku tanecznej muzyce, przy której bawią się ludzie w każdej grupie wiekowej.

Dodatkowy sprzęt i akcesoria DJ-a

Zamiast miksera z dodatkami, DJ do pracy może wykorzystać kontroler, czyli sterownik współpracujący z komputerem z odpowiednim oprogramowaniem. Do najbardziej popularnych firm, z których sprzętu warto korzystać, z pewnością należą Pioneer i Denon, które oferują mniej lub bardziej zaawansowane egzemplarze. Praca DJ-a nie jest możliwa bez odpowiedniego nagłośnienia, które potęguje efekt miksowanej muzyki. Kolumny ze wzmacniaczem są absolutnym minimum. Podobnie jak mikrofon na kablu lub bezprzewodowy (firmy Shure, AKG, Beyerdynamic) czy słuchawki. Dla lepszego efektu warto pomyśleć też o oświetleniu, reflektorach czy listwach LED, które pozwolą wzmocnić efekt sekwencjami kolorystycznymi (np. American DJ). Uzupełnieniem oferty, szczególnie w przypadku DJ-a na wesela, są maszyny do dymu dla spotęgowania dreszczyku emocji podczas najważniejszych etapów imprezy.